Jak legalnie używać ładnych zdjęć na stronie www

darmowe zdjecia na www

Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrane zdjęcie potrafi przykuć uwagę w momencie gdy suchy tekst byłby pominięty. Nic więc dziwnego, że na własnej stronie chcemy mieć ładne zdjęcia, które dodatkowo przyciągną uwagę odwiedzających.

Notka od autora

Pierwotnie wpis ten ukazał się w naszej bazie wiedzy na 83msite.pl, ale ponieważ w ostatnich dniach zmieniłyśmy kompletnie stronę rezygnując z wielu elementów, postanowiłyśmy opublikować go tutaj. Szkoda by go było pogrzebać gdzieś w czeluściach kopii zapasowych serwera. Wpis powstał jakiś czas temu, a że w materii darmowych zdjęć sprawy zmieniają się dynamicznie pozwolę sobie uaktualniać go od czasu do czasu. Nie miejcie mi jednak za złe jeśli część danych będzie nieaktualna :-)

Każde zdjęcie ma swojego autora

Warto wiedzieć, że każda fotografia, objęta jest prawem autorskim. Nie można tak po prostu pobrać sobie znalezionego w internecie zdjęcia i umieścić na własnej stronie lub wkleić w artykule na blogu. Nawet jeśli podamy jego źródło i autora (chyba, że autor wyraźnie na to zezwoli). Bezprawne użycie zdjęć może skończyć się pozwem lub dość znacznym rachunkiem wystawionym na właściciela strony, zwłaszcza w przypadku stron komercyjnych czyli takich, które czerpią korzyści majątkowe ze strony.

Banki zdjęć

Wraz z rozwojem internetu, wzrosło zapotrzebowanie na zdjęcia w atrakcyjnej cenie. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały banki zdjęć gdzie czasem za kilka dolarów można kupić ładne zdjęcia do użytku komercyjnego.

  • shutterstock - wysokiej jakości zdjęcia za cenę około 14zł (3,25€) za małej i średniej wielkości zdjęcie
  • istockphoto - wysokiej jakości zdjęcia za cenę około 41,6zł (13$) za średniej wielkości zdjęcie
  • fotolia - bardzo dobrej jakości zdjęcia za cenę około 20,5zł (7$) za zdjęcie średniej wielkości
  • 123rf - dobrej jakości zdjęcia za cenę około 9,6zł (3$) za średniej wielkości zdjęcia

Darmowe sposoby

O ile kupno dwóch-trzech zdjęć na stronę firmową to jeszcze nie tak duży wydatek, o tyle przy stronie z blogiem, który prowadzony jest hobbystycznie opcja kupna zdjęcia do każdego nowego posta może nie wchodzić w grę. W takiej sytuacji najlepiej publikować zdjęcia własnego autorstwa. Często jednak nie mamy na to czasu, albo nie jest to naszą mocną stroną. Jeśli ktoś z naszych znajomych pasjonuje się fotografią może chętnie użyczyłby zdjęć do artykułów w zamian za umieszczenie podpisu i linku do portfolio.  Na tym jednak alternatywne sposoby się nie kończą. Jest kilka serwisów z których swobodnie można w takiej sytuacji skorzystać. Między innymi:


Być może jakość zdjęć umieszczonych w tych serwisach daleka jest od ideału, ale nie trzeba na nie wydawać ani grosza.

Umieszczanie darmowych zdjęć stało się ostatnio bardzo popularnym sposobem na zdobycie rozgłosu w branży. W sieci zaroiło się od serwisów z darmowymi zdjęciami doskonałej jakości. Są nimi między innymi:

Bardzo fajną sprawą do szybkiego wyszukania darmowych zdjęć są strony spełniające rolę agregatorów

Jeśli natomiast należymy do osób cierpliwych i systematycznych, to z czasem i przy odrobinie szczęścia możemy zgromadzić całkiem sporą bazę wysokiej jakości zdjęć. Komercyjne banki zdjęć takie jak istockphoto, czy shuttershtock raz w tygodniu, przez określony czas udostępniają jedno nowe zdjęcie do pobrania za darmo. Jedyne co trzeba zrobić to zarejestrować się i pamiętać o pobraniu nowego zdjęcia co tydzień.

Zawsze zapoznaj się z licencją lub regulaminem

Mimo, że za darmowe zdjęcia nie musimy płacić pieniędzmi to często trzeba spełnić pewne warunki, aby móc z nich korzystać za darmo. Najczęściej jest to podanie adresu strony lub linku do autora. Dlatego podane powyżej sposoby nie zwalniają z każdorazowego zapoznania się z treścią licencji dołączonej do zdjęć lub z treścią regulaminu na stronie udostępniającej zdjęcia i zastosowania się do warunków w nich zawartych.