Jaka strona kosztuje 500zł

Jaka strona kosztuje 500zł

O tym, że web designerzy cenią swoją pracę wiadomo nie od dziś. I jeśli nasz designer nie jest jednocześnie licealistą, który mieszka z rodzicami, nie ma większych zobowiązań i dłubie „projekty” żeby mieć ekstra kasę na kino, to musimy się liczyć z większym kosztem. Czy zatem stronę za 500zł możemy od razu wsadzić między bajki albo prosto do kosza? Niekoniecznie.

500zł? Wolne żarty!

Trafiłam ostatnio na ciekawego posta napisanego przez kolegę po fachu Pawła Kadysza w którym to autor w jasny sposób tłumaczy dlaczego strona internetowa nie kosztuje 500zł. Pozwolę sobie zacytować najbardziej kluczowy fragment

„Powiedzmy, że czasowo zajmie to około 50 godzin pracy zespołu – mniej więcej tydzień. To naprawdę bardzo optymistyczne założenie. Czas na obliczenia. 500 zł / 50 = 10 zł za godzinę. Na trzy osoby. To daje 3,33 zł za godzinę na łebka. Zaznaczę tylko, że nie uwzględniam tu kosztów utrzymania biura, które tygodniowo spokojnie przekraczają 500 zł. „

Proszę bardzo, czarno na białym, nic dodać nic ująć. No może poza tym, że jest to koszt strony projektowanej na zamówienie.

Narzędzie pracy

Internet rozwija się z zawrotną prędkością i jedynym sposobem żeby nie wypaść z obiegu jest podążać razem z nurtem. Stanie kołkiem i kurczowe trzymanie się raz wypracowanych przekonań na wiele się nie zda. Jeszcze nie tak dawno już samo posiadanie strony internetowej było tym co wyróżniało nas na tle konkurencji. Dzisiaj strona internetowa stała się czymś powszednim. I oprócz naszej wizytówki w internecie jest również ważnym narzędziem pracy. I jak każde dobre narzędzie strona powinna przede wszystkim spełniać swoją rolę. Jeśli tą rolą jest przekazanie informacji, umożliwienie kontaktu i przedstawienie oferty, to być może wykonana na zamówienie grafika lub złożone animacje nie są aż tak ważne. A to właśnie rzeczy robione na zamówienie kosztują najwięcej. Innymi słowy można jeździć do pracy limuzyną z własnym szoferem, jednak taka opcja z pewnością nie kosztuje tyle samo co prowadzony własnoręcznie maluszek.

Zanim kupimy Rolls Royce'a

Załóżmy jednak, że posiadając budżet 500zł musimy ruszyć z miejsca. Jeśli tylko pozbędziemy się złudzeń, że za tą kwotę kupimy sobie wspomnianą wcześniej limuzynę z szoferem w komplecie, to wszystko da się zrobić.

Syn kolegi zrobi mi stronę za stówę!

Nie widzę problemu. Jeśli jednak poważnie traktujesz swój interes to równie poważnie powinieneś traktować swoją wizytówkę w internecie. Zanim zlecisz to synowi kolegi upewnij się, że ma on jakiekolwiek pojęcie o tym co robi. Strona wykonana przez niedoświadczoną osobę będzie odstraszać potencjalnych klientów zamiast ich przyciągać. Bądźmy szczerzy, pierwsze wrażenie jest najważniejsze a jakość strony za 100zł może pozostawiać wiele do życzenia.

Na portalu X mogę mieć stronę za 20 zł miesięcznie razem z hostingiem.

Zgadza się, warto jednak dowiedzieć się czy można tam również posiadać własną domenę - czyli taką którą możemy zabrać ze sobą gdy już postanowimy zmienić usługodawcę. Polecam również dobrze przeczytać regulamin i obliczyć koszt utrzymania strony w skali roku. Warto pamiętać, że takie oferty zazwyczaj działają na podstawie modelu „zrób to sam”. Trzeba się więc liczyć, że spędzimy trochę czasu na konfiguracji i tworzeniu strony.

Może w takim razie szablon z theme forest albo template monster?

Jest to z pewnością jedno z rozwiązań do rozważenia. Szczególnie dla tych, którzy nie boją się samodzielnie go zainstalować np. na wordpressie i mają na tyle czasu oraz ochoty aby się tego nauczyć. Pamiętajmy, że czas to też pieniądz.

Nasz sposób

Jeśli potrzebujesz strony która ma przede wszystkim spełniać swoją funkcję, być dobrze wykonana i łatwa w utrzymaniu, a indywidualny wygląd nie jest aż tak ważny to taką stronę można kupić u nas na 83Msite.pl już od 200zł wraz z instalacją na serwerze. Każdy z naszych szablonów ma szereg dodatkowych opcji, od modułów po usługę uzupełnienia treścią, które można dodać do zamówienia za dodatkową opłatą.

Wracając do motoryzacyjnej analogii, maluszek w wersji standard kosztuje 200zł, a za dodatkową opłatą można uposażyć maluszka w klimatyzację, alufelgi, przyciemniane szyby a nawet spoiler, a co tam jak szaleć to szaleć :] A gdy wszystko się dobrze rozkręci to prędzej czy później będzie nas stać na wymarzonego Rolls Roycea ...em … stronę :-)